יום רביעי, 1 בינואר 2014

איחול לשנה החדשה וגם בונוס: (אני שונאת) מיקסטייפים

לעזוב. לעזוב הכל כאילו בזה תלויה שפיותי. לצמצם את חפציי למזוודה ואחרי כן לצרור, ולבסוף למטפחת. יש ברשותי חפצים רבים מדי. אינני יכולה לעזוב. ובכלל, כלום מאמינה אני אמונה תמימה, כלומר אמונה שלמה, במימרה השחוקה לעייפה: "משנה מקום, משנה מזל"? אינני מאמינה. ואף זאת אני יודעת: לכל אשר אלך אשא איתי, כמאמרן של הנשים המלנכוליות, את פעמון הזכוכית הזה שאין (חרף ניסיונה של המשוררת) לנפצו.
פסקה יפה: "מאחורי המניעים המוצהרים למעשינו מוסתרים בלי ספק מניעים טמירים שאין אנו מודים בהם, אבל מאחורי אלה יש ודאי מניעים טמירים עוד יותר, ועליהם אף אין אנו יודעים דבר. רוב מעשינו יום-יום אינם אלא תוצאה של מניעים עלומים, כמוסים מאתנו" (אני מותחת קו מתחת למשפט האחרון).
ובכן, הנה עוד שאלות העשויות להנץ במוח המלנכולי-נשי: לאן כל זה מוביל ומה אעשה עם חיי, ואם אמנם אעשה האם יהיה זה מתוך כורך פנימי או חיצוני, ומתי הכורך הפנימי הוא לא יותר מאשר הפנמה של החיצוני, וכלום זה משנה?
עכשיו יגידו האומרים שבעייתי אינה מהלא נדירות (רוצה לומר: שכיחה, ואפילו רחמנא לצלן, אופנתית), ומקורה במוח הקודר והמשועמם, המפיק תענוג דווקא מהבלתי נתפס, המעורפל, זה שאין להשיגו ומשום כך אינו משום איום מיידי לחיים המיידיים. והאם לא שמענו בעבר גם על מקרים בהם אדם חש בתאוות השינוי רק כדי לגלות מאוחר יותר שלא היה זה אלא קלקול קיבה? אך אני הלא סובלת מקלקול קיבה זה כבר כמה וכמה שנים, ובקיצור, מדובר בקלקול חמור.
אתמול בלילה, שנשתנה מכל הלילות מחמת הצפיפות והתאווה ליהנות, ביקשנו לאחל לעצמנו, תוך השקת כוסות פלסטיק, איחולים לשנה החדשה. נו, זו מחווה מאוסה כמובן, וכמוה היו האיחולים. אך הנה איחול כן שאני עשויה בכל זאת לאחל לעצמי: הניחי אותם. את החרב ואת המגן.
ובאנגלית:

במסיבת קוף-תוף הראשונה שקיימתי בחודש שעבר, חילקתי חמישים מיקסטייפים כסופים שעליהם עמלתי כך וכך שעות. השירים המאוגדים בהם אמנם רחוקים שנות אור מסיכום מוזיקלי של השנה החולפת, אך הם נחמדים למדיי (וזאת חרף שנאתי המולדת למיקסטייפים).

01. Mac DeMarco - Cooking Up Something Good
02. Tame Impala - Feels Like We Only Go Backwards
03. Wild Nothing - Data World
04. Girls Names - Hypnotic Regression
05. Real Estate - Younger Than Yesterday
06. Kurt Vile - Never Run Away
07. Smith Westerns - Fallen In Love
08. The Strokes - Welcome to Japan
09. Golden Suits - Wash It Away
10. Stephen Malkmus and the Jicks - We Can't Help You
11. Chad VanGaalen - Cross Trainer
12. Arcade Fire - Porno
13. Metronomy - The Look
14. Noah and the Whale - Blue Skies
15. Wilco - Everlasting Everything