יום שני, 20 בספטמבר 2010

פלאי הסנטיסייזר

אתמול מצאתי, זרוקים ליד הפח, מהדורות אנציקלופדיה של בריטניקה משנות ה-80, וביניהם "ספרי השנה" של בריטניקה, שאלו כרכים נהדרים הסוקרים את ההתפתחויות שקרו בכל שנה ושנה. אספתי את שלושת ספרי השנה שהיו שם, משנת 83, 85 ו-87 (את יתר כרכי האנציקלופדיות השארתי להעלות אבק), ואלו מלאים בתמונות עליזות ופחות עליזות משנות ה-80, ובשקופיות צבעוניות המתארות את מבנה גוף האדם ואת מבנה רכב הנחיתה "אפולו" על הירח. אבל יותר מהתמונות, משעשע לרפרף בטקסטים המתארים כיצד ייראו מכוניות העתיד ("המראה יזכיר יותר ויותר תא טייס"), כיצד מתלבש הדור הצעיר ("בימינו שפת-הבגדים היא בינלאומית ובניו-יורק, פריז ותל-אביב לובשים את אותם הבגדים"), ומהן ההתפתחויות האחרונות בעולם המחשוב ("אין זה תמונה מסרט של מדע בדיוני; אלה הם מחשבים ממש, בפעולה"). בין היתר, בספר מ-85 יש מאמר של יואב קוטנר המתאר את "כל פלאי הסנטיסייזר":
"הכלי החשוב ביותר בעת החדשה הוא הסנטיסייזר. פירוש המילה 'לסנטז' הוא למזג, לצרף, להרכיב או לייצר בתהליך כימי. הסנטיסייזר הוא אפוא כלי שבו נוצרים בדרך אלקטרונית, 'יש מאין' ממש, מרכיבים של צליל: טון, גובה ועוצמה. אף שכבר לפני עשרות שנים תוארו כ'סנטיסייזרים' כלים שונים שיצרו טון וצליל ממקור בסיסי, הרי שהשימוש המודרני במונח הוא ספציפי הרבה יותר. הוא מתייחס לכלי אלקטרוני שכולל ביחידה אחת, או בסדרת יחידות מחוברות, את כל המקורות הדרושים ליצירת צליל ולשינויו בדרך אלקטרונית".
תודה לך קוטנר.
ביום חמישי הקרוב אני טסה עם משפחתי לחופשה קצרה בבודפשט. אינני יודעת למה אאזין כל העת, אבל אני יכולה לשער כמעט בוודאות שיהיו אלה צלילים אלקטרוניים, וקרוב לוודאי שבין היתר אאזין גם ל- Labyrinth Ear, צמד אלקטרו לונדוני, שהרבה משווים אותו ל- Crystal Castles, אם כי לטעמי הם הרבה פחות אפלים, והרבה יותר רקידים. זוהי רק ההתחלה עבור Labyrinth Ear, ויצאו להם בינתיים רק שירים בודדים, ביניהם בולט השיר "Snow White" והרימיקס לשיר "World News" של Local Natives (שעולה על המקור, התפל לטעמי). ובכל זאת, מסתמן כאן קצת יותר מסתם פוטנציאל. חכו תראו, עוד נשמע עליהם הרבה!
לדף המייספייס

להורדת השירים בחינם מדף ה- soundcloud שלהם

נ.ב
הכיף האמיתי בלכתוב על אמני lo-fi, שיכול לקרות לך הדבר
הבא. מכאן יצמח השלום, תאמינו לי.

אין תגובות: